środa, 20 maja 2020

Pięknie nie oznacza daleko ....




"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku." Lao-tzu
 


Gmina Brzeszcze - to o niej dziś trochę opowiemy w ramach cyklu "Z Artim Podróże Małe i Duże" działającego w ramach sekcji podróżniczej Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Ośrodku Kultury w Brzeszczach.



Brzeszcze, a raczej cała gmina, to urokliwa miejscowość położona w Kotlinie Oświęcimskiej, jednak pod względem geologicznym określane są mianem Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. 



  
 
Do roku 1998r. nasza gmina należała do województwa katowickiego, czyli byliśmy częścią Śląska, po roku 1998 administracyjnie przyłączono nas do nowo powstałego województwa małopolskiego i obecnie jesteśmy częścią małopolski zachodniej.



Drzewa ze zdjęcia obecnie już nie zobaczmy
 
W naszej gminie jest wiele miejsc, gdzie możemy spacerować i cieszyć się bliskością natury. 

W trakcie naszych wędrówek możemy spotkać wiele ciekawych zwierząt i roślin oraz ciekawych w swych kształtach drzew.





W roku 2003 dzięki współpracy Ośrodka Kultury
w Brzeszczach oraz Stowarzyszenia na rzecz Gminy Brzeszcze "BRZOST" przy współfinansowaniu Fundacji Batory
i Urzędu Gminy w Brzeszczach
w  naszej gminie zostało wytyczonych 6 tras pieszych i rowerowych:


 
1. Kościoły i Kaplice o długości 19,5km
2. Krzyże i Kapliczki Przydrożne o długości 50km
3. Architektura Drewniana o długości 33km
4. Architektura Murowana o długości 33km
5. Pomniki, Miejsca Pamięci, Tablice Pamiątkowe o długości 20km
6. Osobliwości Przyrodnicze o długości 25km
.






Mapka została wydana przez Agencję Reklamową POD ANIOŁEM z Krakowa




Przemierzając w/w trasy możemy zobaczyć ciekawe miejsca tj. barokowy drewniany Kościół św. Marcina w Jawiszowicach z 1692r., dom z 1910r. w Jawiszowicach ul. Łęcka 20, Krzyż kamienny z początków XX wieku przy ulicy Lachowickiej, Iglicznia trójcierniowa ul. Ofiar Oświęcimia – teren zielony przed biurowcem „KWK BRZESZCZE” i wiele innych miejsc, gdzie przejdziemy się „ścieżkami naszej historii, tradycji, kultury i przyrody”.

Mieszkając w tak pięknej okolicy i mając do dyspozycji tak duży obszar terenów zielonych możemy (nie podróżując daleko) spędzić czas na długich i krótkich wycieczkach. Tereny Natury 2000 w tym Nazieleńce, tereny stawów w Wilczkowicach, Lisica  w Jawiszowicach, lasy na granicy Przecieszyna i Jawiszowic, tereny nad Sołą w Skidzinu i Zasolu są miejscami chętnie odwiedzanymi przez naszych mieszkańców. Dbajmy o wspólne dobro, abyśmy mogli jak najdłużej cieszyć się pięknem przyrody naszej gminy.

 


Zachód słońca i pełnia księżyca magiczne są nie tylko nad morzem i w górach, ale także na naszych Nazieleńcach.
Dwa Stowarzyszenia działające na terenie Brzeszcz
– BIOS i BRZOST dbają, aby historia gminy i jej walory przyrodniczo-kulturalne nie zatraciły się i przetrwały dla następnych pokoleń.



 
Ciekawą prezentację na temat Brzeszcz odnaleźliśmy na portalu #misjaprzyroda  




http://misjaprzyroda.pl/wp-content/uploads/2016/05/ma%C%82opolskie_brzeszcze_brzeszcze.pdf 


 

 

Niechlubną plamą na terenie naszej gminy są, niestety, wszechobecne śmieci, które spotykamy przemieszczając się po ścieżkach.



Ludzie plik wektorowy utworzone przez freepik - pl.freepik.com</a>


Dlatego tak ważne są akcje społeczne jak ta organizowana w dniach 23-24 maja 2020r. przez Ośrodek Kultury oraz Agencję Komunalną w Brzeszczach pod hasłem Plogging Brzeszcze

– szczegóły w poniższym linku.




Mapka, gdzie w dniach 23-24 maja 2020r. można pozostawić zebrane śmieci:





Kolejnym wydarzeniem, które umożliwi nam  zwiedzanie naszej gminy jest Dyszka w Koronie organizowana przez Halę Sportową w Brzeszczach, Ośrodek Kultury w Brzeszczach i
biegBrzeszcze.pl. 




W tym roku nie odbył się Bieg o Złote Gacie. Organizatorzy nie zrezygnowali, ale zmienili formę i każdy, kto ma ochotę, trasę biegu może przemierzyć. Szczegóły w linku do wydarzenia https://www.facebook.com/events/572528026707573/?event_time_id=572528103374232&active_tab=about

Każda pora roku jest wyjątkowa, jednak moja ulubiona to
jesień, kiedy nasze lasy płoną czerwienią, pomarańczą, żółcią i brązem, a gdzieniegdzie pojawia się jeszcze zieleń. Wiele uroku mają też pola rzepaku, kiedy horyzont przybiera barwy żółto-niebieskie, a potem w zbożach zasianych na polach zaczynają kwitnąć maki i chabry. Nasze okolice są przepiękne, dlatego warto dbać o nasze wspólne dobro i spacerować, biegać lub w czasie rowerowych wycieczek odkrywać miejsca, w których jeszcze nie byliśmy. Na przykład wybrać się na poszukiwanie końskiego cmentarza, który zlokalizowany był gdzieś na Nazieleńcach. Warto też od czasu do czasu spojrzeć w niebo i pod nogi, bo nigdy nie wiemy, co możemy spotkać po drodze.







Dla dociekliwych