poniedziałek, 11 maja 2020

Wiosenna Hala Kondratowa w zimowej odsłonie






Hala Kondratowa
1341m n.p.m






Z naszymi Podróżami z Artim 
wracamy w góry :)
 a dokładnie w Tatry, tak przez wielu 
z nas chętnie odwiedzane.

 

Bardzo przyjemnym spacerem, jaki możemy
odbyć po tatrzańskich szlakach jest wędrówka na Halę Kondratową  i położone tam na wysokości 1333m n.p.m. najmniejsze schronisko w Tatrach. 







Przygotowując materiały do napisania postu odkryłam,
że hale odwiedzam tylko 
w zimowej odsłonie, choć 
w niższych partiach gości już astronomiczna wiosna.
 

Wybierając się w takich warunkach
w góry, nie zapominajmy o dostosowaniu ubioru do warunków zimowych, latarce (najlepiej czołówce) i raczkach lub nakładkach antypoślizgowych na buty, które ułatwiają wędrówkę po śliskich odcinkach szlaku. W wyższych partiach obowiązkowo raki.

Swoje wycieczki zawsze zaczynam na rondzie Jana Pawła II i znajdujących się przy nim parkingach (cena w zależności do miejsca waha się od 10 do 30zł). 




Następnie zmierzamy w stronę kolejki na Kasprowy Wierch, mijając ją udajemy się na właściwy szlak i tam "deptakiem" - pierwszym podejściem o sporym nachyleniu udajemy się w stronę Kalatówek i wejścia do Tatrzańskiego Parku Narodowego gdzie uiszczamy opłaty za wejście, obecnie 6zł bilet normalny, 3zł bilet ulgowy. Informację o obowiązujących opłatach za wstęp i parking oraz o formach płatności znajdziemy w linku opłaty tpn. 

Niebieski szlak nie należy do tych rzadko odwiedzanych, liczne grupy turystów zmierzają do klasztorów, jakie położone są w pobliżu szlaku i pustelni brata Alberta oraz do Hotelu na Kalatówkach, po minięciu Kalatówek szlak bywa bezludny, jednak po dotarciu do schroniska, szczególnie zimą,spotkamy tam spore grupy skiturowców. 


Szlak należy do przyjemniejszych tras,  możemy polecić go osobom z małymi dziećmi ale bez wózka i tym, którzy nie mają kondycji aby wędrować w wyższe partie Tatr, a chcą cieszyć się ich widokiem.



Z hali możemy podziwiać przepiękną panoramę między innymi na Kasprowy Wierch, Kopę Kondracką. Wybierając się w góry pamiętajmy:




POGODA W GÓRACH BARDZO SZYBKO SIĘ ZMIENIA. 

Nie zapominajmy o kurtce przeciwdeszczowej, odpowiednim obuwiu, stroju dostosowanym do pogody, odpowiedniej ilości jedzenia i wody, szczególnie w upalne dni. Warto mieć ze sobą coś słodkiego. Nieuwaga i złe przygotowanie mogą sprawić, że nawet najprostszy szlak przysporzy nam problemów. 


Krokusy, tak bardzo lubiane przez osoby odwiedzające doliny tatrzańskie, spotkamy nie tylko w Dolinie Chochołowskiej, pięknie usłane krokusowe dywany spotkamy także na Kalatówkach, gdzie pod czujnym okiem strażników możemy je podziwiać. 






ŚMIECI ZABIERAJMY ZE SOBĄ, NIE ZOSTAWIAJMY ICH W GÓRACH. Ostatnio popularne stało się sprzątanie szlaków, więc worek na śmieci to obowiązkowy ekwipunek w plecaku wędrowców.  Pamiętajmy, las to nasze wspólne dobro, o które warto dbać. Widzisz śmieci - podnieś i znieś w doliny wyrzucając je do miejsca do tego przeznaczonego. PUSTE WAŻY MNIEJ!! Zamieszczamy też apel Łosia - Króla Puszczy Piskiej




Na portalu i-tatry.pl znajdziemy ciekawostki
dotyczące Hali Kondratowej.


Jeżeli chcemy zgłębić informacje o schronisku znajdującym się na hali lub skorzystać z jego usług zapraszam do odwiedzenia strony http://www.halakondratowa.pl/oschronisku





Poniżej propozycje trasy, jaką możemy wybrać udając się na Hale Kondratową, po drodze możemy wprowadzić modyfikację odwiedzając Kalatówki oraz klasztory Albertynek i Albertynów znajdujące się na szlaku lub lekko odbijając od niego   https://mapa-turystyczna.pl/route/mc4p



Dla chętnych trasę można wydłużyć 
o wejście na Kopę Kondracką 
(jeden ze szczytów Czerwonych Wierchów) propozycja trasy poniżej. 


 
Trzeba pamiętać, że z Kopy mamy też rzut beretem na Giewont  
https://mapa-turystyczna.pl/route/mv3b





Wybierając się w góry warto pamiętać o zainstalowaniu aplikacji NA RATUNEK (link poniżej), która pomoże nam się skontaktować z służbami ratunkowymi w razie kłopotów
na ratunek link do aplikacji