czwartek, 25 czerwca 2020

Oriana Fallaci


Kobieta
świadomie rozdarta







Oriana Fallaci to postać, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Była dziennikarką, która nie bała się odważnych słów i krytyki wobec polityków i ikon w wielu dziedzinach. Przeprowadziła rozmowy z m.in. al-Kadafim, Fellinim, Indirą Ghandi czy Lechem Wałęsą (którego po kilku minutach uznała za pysznego, egocentrycznego i niezbyt inteligentnego). Jako dziennikarka zyskała miano kontrowersyjnej, głównie za sprawą swojej otwartej krytyki islamu i idącego za nim terroryzmu. Jednak Ewa Błaszczyk w swoim monodramie kreuje postać odmienną – nieszczęśliwą, rozdartą emocjonalnie kobietę.

zdjęcie pochodzi ze strony Teatru Studio  fot. Krzysztof Bieliński
Spektakl „Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam” opowiada o prywatnym życiu dziennikarki, związanej emocjonalnie z greckim działaczem politycznym - Aleksandrosem Panagulisem. Oczywiście, adaptacja dzieł Fallaci dokonana przez Remigiusza Grzelę dla Teatru Studio, wspomina wybitne rozmowy przeprowadzone przez Orianę. Przedstawia ją także jako demaskatorkę kłamstw i tchórzostwa – nie bała się w swojej pracy poruszać trudnych tematów i wprost stawać w opozycji do swoich rozmówców.

Fot. Flickr
Ewa Błaszczyk w roli włoskiej dziennikarki doskonale prezentuje rozdarcie Fallaci – między prywatną, słabą i nieszczęśliwie zakochaną kobietę, a zawodowca i dziennikarskiego wyjadacza. 


Oczywiście, wizualnie nie możemy liczyć na podobieństwo między aktorką i postacią, ale czy właściwie o to chodzi? Tekst monodramu i sama Błaszczyk wydają się stawać w obronie Fallaci (tak często krytykowanej i oskarżanej). Tłumaczą jej podejście wszystkim, którzy zapoznali się z jej poglądami tylko pobieżnie. Wskazują, że nie krytykowała religii, a ludzi, którzy ją interpretują jako broń i nawoływanie do walki.
Warto przyjrzeć się postaci Oriany Fallaci zaprezentowanej w spektaklu „Chwila, w której umarłam”. Prosta forma, połączona z archiwami i nagraniami rozmów, pozwala skupić się na istocie sztuki – rozdarcia emocjonalnego, poczucia braku zrozumienia i bliskości, a także kruchości tej dziennikarskiej skały.


Link do spektaklu: https://teatrtv.vod.tvp.pl/41350804/oriana-fallaci-chwila-w-ktorej-umarlam