wtorek, 5 maja 2020

Lalki - kto nie marzył o domku dla nich ...


 

 

Warszawa - Muzeum Domków dla Lalek

 

 






 Tym razem w ramach cyklu 
Z Artim Podróże - Małe i Duże 
z gór przeniesiemy się na niziny,
a dokładnie na Nizinę Środkowomazowiecką, 
na której położona jest Warszawa. 


Nie będziemy zwiedzać jednak stolicy, a udamy się do Pałacu Kultury i Nauki, który przyznaję jest dla mnie jednym z moich ulubionych miejsc w Warszawie. W tym, jak go niektórzy nazywają, relikcie PRL-u mieści się wiele ciekawych instytucji. Mnie w czasie pobytu w Warszawie zaintrygowała szczególnie jedna, 
a mianowicie Muzeum Domków dla Lalek.


 
Odnalezienie samego muzeum nie jest wcale takie proste, ponieważ znajduje się ono na jednym z wewnętrznych dziedzińców PKiN, trzeba podążać za strzałkami, aż trafimy na drzwi z szyldem do wspomnianego muzeum. Ceny wahają się od 13zł za bilet grupowy do 60zł za bilet rodzinny, za bilet bez żadnych zniżek zapłacimy 20zł. Po zakupie biletu zostaniemy przez obsługę (bardzo miłą) poprowadzeni do wejścia i tu czeka na nas niespodzianka, bo owo wejście, jak przyznają Panie pracujące w muzeum, jest magiczne, a dlaczego przekonacie się sami odwiedzając je.

Po przekroczeniu drzwi muzeum, wędrujemy po kartach historii domków dla lalek umieszczonych w szklanych gablotach, obserwujemy misternie wykonane wnętrza, w których zachwycą nas detale, takie jak odtworzone sprzęty kuchenne, wyposażenie pokoi czy warsztatów krawieckich lub sklepów. 


 

Odnalazłam tam kultowe drewniane mebelki dla lalek, które pamiętałam z dzieciństwa, a meble tapicerowane wykończone były czerwonym welurem. 




Wędrując po muzeum spotkamy lalki z różnych stron świata, obserwujemy jak zmieniały się obyczaje, stroje i wystroje w różnych czasach i epokach. Ciekawą ekspozycją jest ta poświęcona religii, w szczególności ekspozycje prezentujące życie klasztorne i obrzędy religijne. 



Czas jaki spędzimy w muzeum zależy od nas, minimalny czas przejścia ekspozycji to ok. 30minut, jednak dla miłośników domków dla lalek jest to stanowczo czas za krótki i rezerwacja czasu na zwiedzanie w wymiarze ok.1,5h będzie dobrym pomysłem.

Aktualne informacje dotyczące działalności Muzeum Domków dla Lalek można znaleźć na  stronie internetowej https://www.muzeumdomkow.pl/ 


Na koniec naszej wycieczki wydając kolejne 20zł - bilet normalny, możemy wyjechać na taras widokowy, znajdujący się na XXX piętrze PKiN (na wysokości 114m), z którego rozpościera się widok na Warszawę. Spacerując po tarasie możemy zobaczyć panoramę całej stolicy. Znajduje się tam także kawiarenka dla miłośników kawy na wysokości.
http://www.pkin.pl/strefa-turysty-taras-widokowy 



Ciekawostki dotyczące Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie
http://www.pkin.pl/strefa-turysty-ciekawostki

Dla miłośników ornitologii i nie tylko, dodam, że "nad" siedzibą muzeum, a dokładnie tuż pod iglicą PKiN znajduje się gniazdo Sokoła Wędrownego, w którym umieszczona została kamerka dzięki, której  możemy obserwować młode sokolontka i ich rodziców Gige i Franka. Link poniżej :) http://www.peregrinus.pl/pl/warszawa-pkin-podglad-z-warszawy